Aeg ajalt pöördub meie poole murelikke kliente, kes ostsid lemmikule uut toitu, mis väga maitses, aga lemmikul läks kõht lahti või hoopis oksendas toidu välja. Kas see tähendab, et uus toit on kehva või kindlasti ei sobi? Tegelikult mitte, sest iga lemmiku seedimine on erinev ja võib esile tuua tavatuid reaktsioone, mida tegelikult annab vältida. Eks endalgi kõht reageerib, kui oled näiteks pikalt vaid suppi söönud ja siis vahetad selle äkitselt korraliku prae vastu…Koera ja kassi toiduvahetus – kuidas teha seda vaevusteta?
Miks vahetada lemmiklooma toitu?
Kas lemmikul on üldse vaja toitu vahetada, kui oled leidnud talle sobiva? Tegelikult on soovitatav seda aeg ajalt teha ja järgnevalt mõned peamised põhjused:
Vanus: Lemmikloomade toitumisvajadused muutuvad vanusega. Näiteks kutsikad ja kassipojad vajavad teistsugust toitu kui täiskasvanud loomad.
Elustiili muutused: Kui teie lemmiku aktiivsus suureneb või väheneb, võib vajalik olla vastav toitumise korrigeerimine.
Mitmekesisus ja maitse: Aeg-ajalt menüüd vahetades võite pakkuda oma lemmikule uusi maitseid ja vähendada valivat käitumist.
Seedesüsteemi tugevdamine: Mida mitmekesisem on lemmiku toidulaud, seda tugevam on tema seedesüsteem ning erinevates toitudes on erinevaid vitamiine ning mineraale, mis kõik tulevad immuunsusele kasuks.
Kuidas toitu ohutult vahetada?
Toidu vahetamine peaks toimuma samm-sammult, tavaliselt 7-10 päeva jooksul, järgides alltoodud samme:
- Järk-järguline üleminek: Alustage uue toiduga harjumist samm sammult. Näiteks esimestel päevadel segage 75% vana toitu ja 25% uut. Päev päevalt suurendage uue toidu osakaalu.
- Jälgige reaktsioone: Pöörake tähelepanu oma lemmiku käitumisele, energiatasemele ja seedimisele. Kui teate, et lemmik on tundlikuma seedesüsteemiga, siis tehke pikem ülemikeuperiood.
- Kvaliteetne toit: Veenduge, et uus toit vastab teie lemmiku toitumisvajadustele ja sisaldab vajalikke vitamiine, mineraale ning valke.
Dolina Noteci Premium Pure on ühe valguallikaga kvaliteetne toit
Mida teha, kui uuele toidule reageeritakse kõhulahtisuse või oksendamisega?
Kõhulahtisus või oksendamine toidu vahetamise ajal ei tähenda alati, et uus toit on halb, kuid sellesse tuleb ikkagi tähelepanelikult suhtuda.
- Liiga kiire toiduvahetus: Kui uuele toidule üleminek on toimunud liiga järsult, võib lemmiku seedesüsteem reageerida. Toiduvahetus peaks olema järkjärguline ja toimuma tavaliselt 7–10 päeva jooksul.
- Toidutalumatus või allergia: Kas toit sisaldab midagi, mida teie lemmik ei ole varem kunagi saanud? Mõned koostisosad võivad olla teie lemmikule raskesti seeditavad või allergiat tekitavad.
- Seedetrakti tundlikkus: Mõnel loomal on väga tundlik seedesüsteem, mis reageerib uutele toitudele isegi väikestes kogustes.
- Toidu kvaliteet: Madalama kvaliteediga toit võib sisaldada kunstlikke lisaaineid, säilitusaineid või täiteaineid, mis pole lemmikule sobivad. Minnes aga vastupidiselt üle toitaine- ja kvaliteetsema liharikka toidu peale, võib samuti esineda ajutist ülereageerimist.
Jälgige sümptomite kestust ja kui oksendamine või kõhulahtisus kestab üle 48 tunni või kui sellega kaasneb letargia, isutus või muud sümptomid, pöörduge koheselt loomaarsti poole. Kui lemmiku vaegused on liiga suured, minge tagasi vana toidu juurde ja proovige hiljem uut vahetust veelgi aeglasemalt. Kontrollige ka koostisosi ja uurige, kas uus toit sisaldab võimalikke allergeene või koostisosi, mida lemmik pole varem saanud. Kui kahtlustate, et probleem peitub toidu kvaliteedis või lemmiku tervises, saab loomaarst anda professionaalset nõu ja soovitada sobivamat toitu.
Lemmiklooma toidu vahetamine võib parandada tema tervist ja heaolu, pakkudes mitmekesisust ning kohandades toitumist vastavalt tema vanusele, elustiilile ja tervislikule seisundile. Mõnikord vajab lemmiku seedesüsteem lihtsalt aega uue toiduga kohanemiseks. Kui toit sisaldab kvaliteetseid koostisosi, tasub proovida aeglasemat üleminekut.